FoRuMoTiOn.forumotion.com

Mire se Erdhe,ju faleminderit qe e vizitoni kete forum.
 
ForumPortaliCalendarPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Italianët kanë pirë 60 milionë shishe të shampanjës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xonny13

avatar

Numri i postimeve : 227
Registration date : 02/01/2009

MesazhTitulli: Italianët kanë pirë 60 milionë shishe të shampanjës   Mon Jan 05, 2009 3:58 pm


Gjatë festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri italianët kanë pirë 60 milionë shishe të shampanjës dhe kanë ngrënë 20 mijë tonë pastë, si dhe tetë milionë kilogramë mish, perime, bukë, djathë e ëmbëlsira.

Sipas pohimeve të agjencisë italiane të lajmeve Ansa, qytetarët e Italisë vetëm për pije dhe ushqim për një javë kanë shpenzuar pesë miliardë euro.

Gjatë festave, në mesatare njerëzit në vete fusin 15 deri në 20 mijë kilo-kalori, si rezultat i konsumimit të masave të mëdha të ushqimit dhe pijeve.

Ata të cilët nuk arrijnë t’i rezistojnë tryezës së Vitit të Ri, zakonisht trashen për dy kilogramë, thuhet në faqes së internetit Coldiretti, e cila merret me të ushqyerit.

Pas festave, rekomandohet që të ushqehemi me sa më shumë pemë dhe perime, për të zvogëluar yndyrat dhe materiet tjera të rrezikshme brenda nesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Italianët kanë pirë 60 milionë shishe të shampanjës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FoRuMoTiOn.forumotion.com  :: Funn Staff-
Kërce tek: